Banegaarden

BANEGAARDEN

Vi tør godt indrømme, at det var kærlighed ved første blik, da vi fik fremvist det tidligere billetsalg på Esbjerg Banegård. Der var slet ingen tvivl – vi ønskede at skabe nyt liv i de smukke, gamle lokaler fra 1904. Ønsket gik i opfyldelse, da vi 1. september 2017 åbnede
”Banegaarden – by Hair Academy”.

Do to our many years of experience in our profession we know that it is possible to always develop new thoughts and ideas if you are open-minded and willing to look at things in different perspectives in your profession.


Ude på perronen mærkes pulsen og det travle liv, men når du træder ind i det gamle billetsalg, mærker du med det samme roen i vores elegante og stilrene salon, hvor vi har fuld fokus på velvære, kvalitet samt et højt serviceniveau.

With the desire to expand Hair Academy, we started creating a new franchise concept, and the 6th new concept is called Team Hair Academy, which is a 2 floor hair parlor with students and professional hair stylists who together creates a lively atmosphere were creativity, wellness, sublime service and quality is in focus.


Vi glæder os til at byde dig velkommen :)


As you can read above Hair Academy and Team Hair academy is run by enthusiastic souls, in constant development with great focus on new thinking and creativity. We believe improvement and development never stops if you are open for it and focus on new alternatives instead of restrictions.


StylisterThe stylists

  • Catja - Stylist og butikschef

  • Laura - Stylist

  • Camilla - Stylist

  • Sanne - Topstylist

  • Allan - Stylist


Webshop: www.luxobeauty.dkNews



Besøg vores webshop | Følg os på Instagram

PriserPrices

Prislisten er gældende fra 15. juli 2021


Vi giver 15% studierabat på alle behandlinger

We give 15% student discount off on every student treatment

Hvis du som ny kunde booker en tid i vores salon, forbeholder vi os retten til at opkræve fuld betaling for klipninger eller et depositum på 350,- ved farvebehandlinger.
Betalingen / depositummet opkræves via mobilepay eller betaling i salonen. Ved udeblivelse refunderes betalingen / depositummet ikke.

Ved behandlinger med en varighed over 3 timer forbeholder vi os retten til at opkræve et depositum på 350,-
ElevStudent
StylistStylist
Top
Stylist
Topstylist
Dameklip rådgivning/vask/stylingFemale haircut299,-479,-479,-
Klippekort med 5 dameklip rådgivning/vask/styling1250,-1650,-1650,-
Herreklip rådgivning/vask/stylingMale haircut199,-319,-319,-
HelfarveColor
Helfarve kortColor short395,-495,-495,-
Helfarve mellemColor long495,-695,-695,-
Helfarve skulderlangtColor medium595,-795,-795,-
Helfarve langtColor long695,-895,-895,-
Klip & farve kortColor long629,- 849,-849,-
Klip & bundfarve (langt hår)Cut/color short649,-895,-895,-
Klip & farve mellemCut/color medium749,-995,-995,-
Klip & farve skulderlangtCut/color long849,-1095-1195,-1095-1195,-
Klip & farve langtCut/color long949,-1195-1295,-1195-1295,-
Forpigmentering/afrensningPigmentation/Afrensning200,-250,-250,-
RefleksReflex
Refleks kortReflex short395,-649,-649,-
Refleks mellemReflex medium549,-795,-795,-
Refleks skulderlangtReflex long695-795,-895-995,-895-995,-
Refleks langtReflex extra long795-895,-995-1195,-995-1195,-
Klip & refleks kortCut/reflex short649,-895-995,-895-995,-
Klip & refleks mellemCut/reflex medium749,-1095,-1095,-
Klip & refleks skulderlangtCut/reflex medium895-995,-1195-1395,-1195-1395,-
Klip & refleks langtCut/reflex long995-1095,-1295-1495,-1295-1495,-
Klip & balayage / babylights Cut/reflex extra long1595-1995,-
PermanentPermanent
Permanent kort hår (inklusiv klipning)Permanent short649,-849-895,-849-895,-
Permanent mellem hår (inklusiv klipning)Permanent medium749,-1095,-1095,-
Permanent skulderlangt hår (inklusiv klipning)Permanent long895-995,-1295,-1295,-
Permanent langt hår (inklusiv klipning)Permanent long995-1095,-1395-1495,-1395-1495,-
Bryn & vipperEye-brows/-lashes
Retning af brynEyebrow straight75,-75,-75,-
Farve & retning af brynEyebrow straight/coloring125,-125,-125,-
Farvning af vipperEyelash coloring125,-125,-125,-
Farve & retning af bryn + vipperEyelash&brow straight/coloring225,-225,-225,-

ProdukterProducts

Kontakt osContact us

ÅbningstiderOpening hours

MandagMondayLukket - Telefonen er åben 09:00 - 17:00
TirsdagTuesday10:00 - 17:00
OnsdagWednesday09:00 - 17:00
TorsdagThursday09:00 - 16:00
FredagFriday09:00 - 17:00
LørdagsaturdayLukket
Gens
© CREATED BY CREABOX